Kundservice

I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.

Nyhet i rutinen för månadsfakturan

19 augusti 2024

Nu tar vi nästa steg för att linjera administrationen av de kollektiv­avtalade försäkringarna för arbetare och tjänste­män.

Fora sammanställer fakturan för arbetarnas tjänste­pension och försäkringar den första arbetsdagen i varje månad.  Från och med fakturan som kommer i september tas alla löner som är inrapporterade när fakturan skapas med som underlag vid beräkning av kostnaderna.  Alltså även löner som rapporteras in samma månad som de betalas ut. Givet att fakturan betalas i tid kan arbetarnas pensions­premier då överföras en månad tidigare till pensions­bolagen.

Rapporteras lönerna månaden efter utbetalningsmånaden faktureras kostnaden precis som idag två månader efter utbetalningsmånaden. Som arbetsgivare väljer du den rutin som passar er bäst. 

Nuvarande rutin, exempel: Lönerna som betalas ut i augusti rapporteras under september, sista rapporteringsdag är 30 september. Kostnaden för augusti kommer då med på fakturan skickas ut i början av oktober.  

Möjlig ny rutin, exempel: Lönerna som betalas ut i augusti rapporteras senast den 31 augusti. Kostnaden för augusti kommer då med på fakturan som skickas ut i början av september.  

Även kostnaden för Deltids­pensions­avsättning, Extra pensions­avsättning och kollektiv­avtalade avgifter (som faktureras varannan månad) faktureras en månad tidigare om lönerna rapporteras samma månad som de betalas ut.

Observera!

Vid första faktureringstillfället efter att den nya rutinen införts kan ni få en faktura för två månader. Det gäller om löner för augusti 2024 rapporteras senast 31 augusti. Då kommer kostnaden för både juli och augusti på fakturan som kommer i september.

 

12 november 2025

Fakturan för grundpremien kommer i april

Företag utan anställda betalar en grundpremie en gång per år för försäkringsavtalet. Fakturering av grundpremien sker alltid i efterhand eftersom det är först när året är slut som vi vet vilka företag som har haft anställda och inte. Det innebär att kostnaden för 2025 faktureras i april 2026.

30 oktober 2025

Många frågar oss om efterlevandeskydd

Allhelgonahelgen är en tid för att minnas dem vi har förlorat. Men det kan också vara ett tillfälle att fundera över vad som händer den dag vi själva inte längre finns. Vet du till exempel vad som händer med din tjänstepension om du skulle gå bort?

26 september 2025

Tjänstepensionens dag 2025

Den 27 september är det Tjänstepensionens dag. Det vill vi fira! Vi vill också påminna om hur viktig tjänstepensionen är för din framtida pension.

14 september 2025

Stegvis höjning av ålder för trygghetsråden

För 2025 har åldern för vem som omfattas av TRR Trygghetsrådet och Trygghetsrådet TRS höjts från 65 till 66 år. Från och med 2026 höjs den till 67 år.

av 45
>