Kundservice

I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.

Felaktig information på pensionsbesked

16 maj 2018

Omkring 6 000 pensions­besked som Fora skickar ut under maj månad kan komma att innehålla felaktig information.

Det är uppgifterna om en extra pensions­premie för personer som fått kompletterande avsättning till Livsarbetstids­pension, LP, som kan ha blivit felaktig. Den felaktiga informationen visas också på Mina sidor.

Uppgifterna kommer att korrigeras de närmaste dagarna. De individer som är berörda av den felaktiga informationen kommer därefter att få rätt extra pensions­premie överförd till sin pensions­förvaltare. När rättningen är genomförd publiceras ny information här på fora.se.

Fora kommer också att ta direktkontakt med de individer som får ett felaktigt pensions­besked. Ett nytt korrigerat pensions­besked kommer att skickas till vid ett senare tillfälle. Fora beklagar det inträffade.

Fora skickar varje år ut pensions­besked till omkring 2,8 miljoner individer, som tjänat eller tjänar in pengar till tjänste­­pensionen Avtals­pension SAF-LO.

11 december 2025

Förändringar i rutinerna för extra pensionspremier 2026

Under 2026, med start tidigast i april, införs nya rutiner för hur extra pensionspremier ska rapporteras och faktureras. Syftet med förändringarna är att förenkla administrationen och skapa en mer enhetlig hantering.

8 december 2025

Premier och avgifter för 2026

Premierna för de kollektivavtalade försäkringarna och Avtalspension SAF-LO har fastställts för 2026.

4 december 2025

Ny tjänst – underlag för särskild löneskatt

Nu finns det möjlighet att få en summering för valfri period av de pensionskostnader som Fora fakturerat. Underlaget kan användas för beräkning av särskild löneskatt på pensionskostnader (SLP).

12 november 2025

Fakturan för grundpremien kommer i april

Företag utan anställda betalar en grundpremie en gång per år för försäkringsavtalet. Fakturering av grundpremien sker alltid i efterhand eftersom det är först när året är slut som vi vet vilka företag som har haft anställda och inte. Det innebär att kostnaden för 2025 faktureras i april 2026.

av 42
>