Kundservice

I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.

Enklare att rapportera arbetare rätt

16 december 2019

Fora har genomfört flera förbättringar i e-tjänsten för rapportering av slutliga löner. Syftet är att underlätta för arbetsgivare som enbart har ett kollektiv­avtal för arbetare att rapportera rätt. 

- Vissa arbetsgivare missar att märka upp sina anställda med kollektiv­avtal när de lämnar slutlig lönerapport, vilket är en förutsättning för att vi på Fora ska kunna debitera de kompletterande pensions­premierna, säger Birgitta Nyblom, Affärsansvarig på Fora.

Fora har under december hjälpt de arbetsgivare som missat att märka upp anställda genom att göra denna upp­märkning åt dem, så att de anställda ska få de pensions­premier de har rätt till. Det gäller företag som endast har ett kollektiv­avtal för arbetare. Berörda företag får ett brev denna vecka och en retroaktiv faktura för de kompletterande pensions­premierna.

- Vi har gjort denna upp­märkning i dialog med arbetsgivar- och fackförbunden då Foras uppdrag är att administrera det de kommer överens om, säger Birgitta Nyblom.

11 december 2025

Förändringar i rutinerna för extra pensionspremier 2026

Under 2026, med start tidigast i april, införs nya rutiner för hur extra pensionspremier ska rapporteras och faktureras. Syftet med förändringarna är att förenkla administrationen och skapa en mer enhetlig hantering.

8 december 2025

Premier och avgifter för 2026

Premierna för de kollektivavtalade försäkringarna och Avtalspension SAF-LO har fastställts för 2026.

4 december 2025

Ny tjänst – underlag för särskild löneskatt

Nu finns det möjlighet att få en summering för valfri period av de pensionskostnader som Fora fakturerat. Underlaget kan användas för beräkning av särskild löneskatt på pensionskostnader (SLP).

12 november 2025

Fakturan för grundpremien kommer i april

Företag utan anställda betalar en grundpremie en gång per år för försäkringsavtalet. Fakturering av grundpremien sker alltid i efterhand eftersom det är först när året är slut som vi vet vilka företag som har haft anställda och inte. Det innebär att kostnaden för 2025 faktureras i april 2026.

av 42
>