Allhelgonahelgen är en tid för att minnas dem vi har förlorat. Men det kan också vara ett tillfälle att fundera över vad som händer den dag vi själva inte längre finns. Vet du till exempel vad som händer med din tjänstepension om du skulle gå bort?
I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.
5 juni 2020
Den 4 juni tillträdde Mattias Dahl och Ingrid Lindquist som nya ledamöter i Foras styrelse. De representerar båda Svenskt Näringsliv.
Mattias Dahl är vice VD på Svenskt Näringsliv sedan 1 september 2019. Han har ansvar för arbetsgivarfrågor och har tidigare bland annat varit VD på Transportföretagen.
Ingrid Lindquist är civilekonom med många år i finansbranschen med inriktning mot kapitaförvaltning. Hon är bland annat arbetande styrelseordförande i Lysa AB som tillhandahåller autmatiserad kapitalförvaltning.
Allhelgonahelgen är en tid för att minnas dem vi har förlorat. Men det kan också vara ett tillfälle att fundera över vad som händer den dag vi själva inte längre finns. Vet du till exempel vad som händer med din tjänstepension om du skulle gå bort?
Den 27 september är det Tjänstepensionens dag. Det vill vi fira! Vi vill också påminna om hur viktig tjänstepensionen är för din framtida pension.
Nu är sommaren här och under juli har vi justerade öppettider: 8.00–16.00. Dessa tider gäller från den 1 juli till och med den 31 juli.
Den här informationen är till arbetsgivare som har betalat avgift till TRR, TRS eller TSL under perioden 1 januari - 31december 2024 och som ännu inte har registrerat något bankkonto eller bankgiro hos Fora för utbetalning.
För första gången redovisas avkastningen från den nya månadsvisa premieöverföringen till Avtalspension SAF-LO i de 3,6 miljoner pensionsbesked som skickas ut av Fora i år. Här belyser vi fördelarna för den anställde.