Kundservice

I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.

Eva Ottne ny HR-chef på Fora

25 oktober 2021

År 2019 utsågs Eva Ottne till Årets HR-direktör. Nu börjar hon som HR-chef på Fora och tar plats i företagets ledningsgrupp.

Eva Ottne har över 20 års erfarenhet inom HR från olika branscher. Närmast kommer hon från Almi Företagspartner med HR-ansvar för hela koncernen. Dessförinnan var hon personalchef på Max Hamburgerrestauranger.

- Jag ser verkligen fram emot att få tillträda en roll som HR-chef hos Fora, ett företag där man värdesätter att medarbetare ska trivas. Vilket jag förstått att många gör.

eva-ottne-800x500.png

Eva Ottne har arbetat mycket med att bygga upp värdegrund och affärsstödjande processer inom såväl tjänste- som produktföretag. Ett kvitto för att Evas arbete har uppskattats är priset Årets HR-direktör som hon tilldelades år 2019. Priset delas ut årligen av Universum till de arbetsgivare och personer som sticker ut och har gjort skillnad inom Employer Branding. 

Det som lockar Eva till Fora är företagets goda rykte, den omfattande förändringsresan som pågår och Foras uppdrag i samhället, att administrera kollektiv­avtalade trygghetslösningar för den svenska arbetsmarknaden.

- Med min mångåriga erfarenhet inom HR, implementation och förändringsarbete ser jag fram emot att kunna bidra till Foras fortsatta utveckling och framgång. Tillsammans bevarar vi det som är bra och fortsätter utveckla där det behövs i nära samarbete med ledningsgrupp och medarbetare, säger Eva Ottne.

18 mars 2026

Brev om försäkringar via jobbet skickas till unga upp till 22 år

Fora skickar nu ut brev till personer under 22 år. Brevet går till dem som under det senaste året har arbetat hos en arbetsgivare som tecknat försäkringar för sina anställda. I brevet finns information om vilka försäkringar som kan finnas via jobbet och när de gäller.

17 mars 2026

Idag uppmärksammar vi kollektivavtalet

Den 17 mars är Kollektivavtalets dag – en dag värd att lyfta den extra trygghet som kollektivavtalen ger miljontals anställda i Sverige.

11 februari 2026

Webbinarier om pension och försäkring

Vill du lära dig mer om kollektivavtalad tjänstepension och försäkringar via jobbet? Då vill vi tipsa om vårens webbinarier hos Avtalat.

15 januari 2026

Sänkt premie för Avtalspension SAF-LO

Precis som under föregående år får arbetsgivarna även i år rabatt på premien (priset) för arbetarnas tjänste­pension, Avtals­pension SAF-LO.

18 december 2025

Dags för årsrapportering av tjänstemännens löner

I januari 2026 är det dags att rapportera slutliga löner för tjänstemän för år 2025.
E-tjänsten för rapportering av slutliga löneuppgifter öppnar klockan 07.00 den 2 januari 2026. Senast den 31 januari ska rapporteringen vara gjord.

av 43
>