Kundservice

I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.

Höstens pensionsbesked skickas ut

20 oktober 2021

Varje år skickar Fora ut pensions­besked till alla som någon gång tjänat in pengar till sin tjänste­pension Avtals­pension SAF-LO. De allra flesta får sitt pensions­besked under våren, men närmare 370 000 personer får sitt pensions­besked nu i oktober.

Under hösten skickas pensions­besked ut till dem som inte fick något i våras. Till exempel kan det ha saknats någon uppgift från pensions­förvaltare. Mottagare under hösten är också de vars arbetsgivare har gjort någon korrigering av löner som tidigare rapporterats in.

Totalt skickar Fora i år pensions­besked till närmare 3,5 miljoner individer - det skickas både till dem som i dag tjänar in pengar till Avtals­pension SAF-LO eller som tidigare har gjort det. De som är anslutna till Kivra får sitt pensions­besked den vägen.

Pensions­beskedet innehåller information om vilken lön arbetsgivaren har rapporterat in för föregående år, hur värdet av den anställdes pensions­kapital har förändrats, vilken pensions­förvaltare som förvaltar pengarna och eventuellt val av efterlevandeskydd

Värdet som visas i pensions­beskedet gäller per den 31 december 2020. För att få veta hur värdet har förändrats sedan dess, måste individen kontakta sin pensions­förvaltare.

Se över pensionen

Tjänste­­pensionen blir en allt viktigare del i den framtida pensionen. Därför är det ett bra tillfälle för alla att se över sin tjänste­pension i samband med att pensions­beskeden skickas ut.

Pensions­beskedet från Fora visar bara värdet av Avtals­pension SAF-LO. Den som vill få en helhetsbild av sin pension – den allmänna pensionen, olika tjänste­pensioner och eget sparande – kan besöka min­pensions.se.

23 april 2026

Dags att rapportera till Företagares egen försäkring

Om du inte redan har gjort det är det nu dags för dig som tecknat Avtals­pension SAF-LO  och/eller Avtalsgruppsjukförsäkring (AGS) genom Företagares egen försäkring att rapportera slutlig inkomst för 2025.

10 april 2026

Nya rutiner för extra pensionspremier och Företagares egen försäkring

Nu tas nästa steg i övergången till månatlig hantering av de kollektivavtalade försäkringar som Fora administrerar. Det är extra pensionspremier och Företagarens egen försäkring som får nya rutiner för rapportering och fakturering.

Det här innebär förändringarna, med start 7 april:

9 april 2026

Nu är vi Avtalat - med ny företagsledning och gemensamma lokaler

Den 23 mars tillträdde Avtalats nya företagsledning och operativa organisation med medarbetare från Avtalat, Collectum och Fora. Samma dag flyttade verksamheten in i gemensamma lokaler vid Norra Bantorget i Stockholm.

7 april 2026

Pensionsbesked för Avtalspension SAF-LO skickas ut

Fora har nu påbörjat utskicket av årets pensionsbesked för Avtalspension SAF-LO. Pensionsbeskedet redovisar värdet på kapitalet hos pensionsbolaget vid senaste årsskiftet, samt hur det har utvecklats under föregående år.  Utskicken sker i omgångar med start den 7 april och pågår till mitten av maj.

18 mars 2026

Brev om försäkringar via jobbet skickas till unga upp till 22 år

Fora skickar nu ut brev till personer under 22 år. Brevet går till dem som under det senaste året har arbetat hos en arbetsgivare som tecknat försäkringar för sina anställda. I brevet finns information om vilka försäkringar som kan finnas via jobbet och när de gäller.

av 47
>