Kundservice

I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.

Rapportera in nyanställda 24-åringar

23 april 2021

Nu kan företag rapportera in nyanställda 24-åringar i e-tjänsten Anställda arbetare på Mina sidor.

Från 1 januari 2021 gäller 24 år som intjänandeålder för Avtals­pension SAF-LO. Genom att företaget rapporterar in nyanställda 24-åringar får de information från Fora om möjligheten att välja pensions­förvaltare, återbetalnings­skydd och familje­skydd.

Tänk också på att kostnaden för Avtals­pension SAF-LO ökar om företaget har personer som är eller fyller 24 år under 2021. För att undvika en retroaktiv kostnad för dessa personers pensions­premier kan de preliminära lönerna för 2021 uppdateras genom att lägga till lönesumman för 24-åringar. Då blir fakturan mer korrekt under året. Preliminära löner uppdateras på Mina sidor i e-tjänsten Preliminära löneuppgifter.

Det är Svenskt Näringsliv och LO som har träffat en överenskommelse om att successivt sänka åldern för intjänande till Avtals­pension SAF-LO från dagens 25 år till 22 år. Sänkningen av intjänandeåldern görs stegvis. Intjänandeåldern kommande år är:
2021: 24 till 65 år
2022: 23 till 65 år
2023: 22 till 65 år

29 april 2025

På Fora går samhällsnytta och gemenskap hand i hand

Agnes Mårdbrant, verksamhetsspecialist inom kundservice, är en av de drivande krafterna bakom aktiviteter som förstärker arbetsplatsens gemenskap och stärker banden mellan medarbetarna. Här berättar hon om Foras fritidsförening Fritte, den varma kulturen på Fora och företagets viktiga samhällsfunktion.

16 april 2025

Dags att rapportera till Företagares egen försäkring

Om du inte redan har gjort det är det nu dags för dig som tecknat Avtals­pension SAF-LO genom Företagares egen försäkring att rapportera slutlig inkomst för 2024.

7 april 2025

Fora är en plats för utveckling och gemenskap

På Fora kombineras innovation, engagemang och inkludering i en miljö där både personlig och professionell utveckling står i centrum. Darwn Jamal, UAT-testkoordinator och testare, delar med sig av sin resa – en vardag fylld av meningsfulla projekt och nya möjligheter.

7 april 2025

3,6 miljoner personer får snart sitt pensionsbesked från Fora

Nu påbörjar Fora sitt årliga utskick av pensionsbesked för tjänstepension Avtalspension SAF-LO. Uppgifterna i beskedet kommer från den information som arbetsgivare och pensionsbolag har rapporterat in till Fora under 2024. När pensionsbeskedet landar i Kivra eller brevlådan kan det vara ett bra tillfälle att se över sin tjänstepension.

1 april 2025

Birgitta Nyblom går i pension efter 25 år på Fora

År 2000 upphörde SJ:s monopol på persontågtrafiken i Sverige, olympiska sommarspelen gick av stapeln i Sydney och Svenska Bleck- och Plåtslagareförbundet gick upp i Byggnads. På Fora, som då huserade på Vasagatan, steg Birgitta Nyblom in för första gången.

av 43
>