Vid årsskiftet lanseras AMF Genom Livet, ett nytt förval inom Avtalspension SAF-LO. Försäkringen är utformad för att anpassa placeringarna efter olika faser i arbetslivet och inför pensioneringen.
I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.
5 april 2023
Sedan tre år har Foras it-avdelningar satsat på fortbildning och certifiering inom Microsoft Azure, en plattform för molnlösningar. Idag har man hela 20 certifieringar inom olika områden.

Fr vänster: Aku Lindholm, Viktor Marend, Peter Erlandsson, Veroni Bergström, Mattias Casserstedt, Rasmus Österholm.
– Vi har ett fantastiskt kompetent it-team på Fora idag, säger Mattias Casserstedt, Head of Cloud på Fora med ansvar att driva molnutvecklingen.
– Certifieringen via Microsofts utbildningspaket har fungerat väldigt bra. Nu har vi 10 medarbetare som tillsammans har 20 certifieringar inom olika områden. Det skapar ett team med mycket hög kompetens som gör dem till extremt duktiga utförare, kravställare och beställare, säger Mattias.
Fora är mitt i en digital förflyttning och utvecklar helt nya tjänster med molnteknik. Teknikintensiteten är hög och utvecklingen snabb. Att ha flera medarbetare med dokumenterad kunskap inom just molnteknik ger en intern styrka.
– Medarbetarna är vår bästa tillgång. De har med stor entusiasm och driv tagit sig an modellen för egenarbete med krav på certifieringar. Jag är oerhört stolt över dem, säger Mattias.
Vid årsskiftet lanseras AMF Genom Livet, ett nytt förval inom Avtalspension SAF-LO. Försäkringen är utformad för att anpassa placeringarna efter olika faser i arbetslivet och inför pensioneringen.
Den 27 september är det Tjänstepensionens dag! Vi vill göra det enkelt för dig som arbetsgivare att uppmärksamma dagen på arbetsplatsen. Sprid kunskap om tjänstepensionen och lyft samtidigt fram en förmån som gör stor skillnad för dina medarbetare.
Företag som betalar avgift till Trygghetsfonden TSL, TRR Trygghetsrådet eller Trygghetsrådet TRS kan ha rätt till statlig ersättning från Kammarkollegiet.
Fora ansöker en gång om året om ersättningen för företagets räkning och betalar sedan ut den beslutade ersättningen till företaget.
Nu är sommaren här och vi på Fora tackar alla er som varit i kontakt med oss under våren i olika sammanhang.
Vi finns på plats hela sommaren, följande tider:
Vardagar i juli klockan 8-16
Vardagar i augusti klockan 8-17
Välkommen att höra av dig!
Nu är sommaren här och för många företag innebär det en period med tillfälligt anställda. Säsongsanställd personal omfattas automatiskt av försäkringarna som ingår i försäkringsavtalet. Vilka försäkringar som säsongsanställda kan få ersättning från beror på anställningens längd och omfattning.