Kundservice

I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.

Nytt år och ny livssituation – kolla ditt försäkringsskydd

25 januari 2023

Vad händer under 2023 – nytt jobb, giftermål, deltidsarbete eller tillökning i familjen? Ett bra tillfälle att se över sitt försäkringsskydd är när jobb- eller familjesituationen ändras. Här på fora.se finns flera checklistor till hjälp för den som vill kolla sina försäkringar.

När din jobbsituation förändras behöver du veta hur ditt försäkringsskydd och din tjänste­pension Avtals­pension SAF-LO påverkas. Genom din anställning har du olika kollektiv­avtalade försäkringar som kan ge dig ersättning vid bland annat arbetslöshet och föräldraledighet.

Även du som jobbar på ett företag som saknar kollektiv­avtal kan ha försäkringarna. Hör med din arbetsgivare vad som gäller för dig.

Nytt år_750.jpg

Om din familjesituation ändras

Även när din familjesituation ändras, till exempel genom att du blir sambo, får barn eller separerar är det viktigt att du ser över ditt försäkringsskydd. Att flytta ihop eller gifta sig innebär stora förändringar i livet, även ekonomiskt. Därför är det också läge att fundera på hur den ekonomiska situationen blir för din partner om du dör. Genom din anställning har du möjlighet att välja olika efterlevandeskydd. Vilket eller vilka efterlevandeskydd som behövs är individuellt, så läs på om dem innan du tecknar något skydd.

Här finns checklistor för de vanligaste familjesituationerna som kan uppkomma.

Här finns checklistor för de vanligaste jobbsituationerna som kan uppkomma

11 december 2025

Förändringar i rutinerna för extra pensionspremier 2026

Under 2026, med start tidigast i april, införs nya rutiner för hur extra pensionspremier ska rapporteras och faktureras. Syftet med förändringarna är att förenkla administrationen och skapa en mer enhetlig hantering.

8 december 2025

Premier och avgifter för 2026

Premierna för de kollektivavtalade försäkringarna och Avtalspension SAF-LO har fastställts för 2026.

4 december 2025

Ny tjänst – underlag för särskild löneskatt

Nu finns det möjlighet att få en summering för valfri period av de pensionskostnader som Fora fakturerat. Underlaget kan användas för beräkning av särskild löneskatt på pensionskostnader (SLP).

12 november 2025

Fakturan för grundpremien kommer i april

Företag utan anställda betalar en grundpremie en gång per år för försäkringsavtalet. Fakturering av grundpremien sker alltid i efterhand eftersom det är först när året är slut som vi vet vilka företag som har haft anställda och inte. Det innebär att kostnaden för 2025 faktureras i april 2026.

av 42
>