I januari 2026 är det dags att rapportera slutliga löner för tjänstemän för år 2025.
E-tjänsten för rapportering av slutliga löneuppgifter öppnar klockan 07.00 den 2 januari 2026. Senast den 31 januari ska rapporteringen vara gjord.
I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.
20 december 2023
Premierna för de kollektivavtalade försäkringarna och Avtalspension SAF-LO har fastställts för 2024.
Även storleken på de kollektivavtalade avgifterna för 2024 har fastställts.
Storleken på premierna och de kollektivavtalade avgifterna är en viss procentsats av de anställdas löner. Alla procentsatser för nästa år finns i prislistan.
I januari 2026 är det dags att rapportera slutliga löner för tjänstemän för år 2025.
E-tjänsten för rapportering av slutliga löneuppgifter öppnar klockan 07.00 den 2 januari 2026. Senast den 31 januari ska rapporteringen vara gjord.
Under 2026, med start tidigast i april, införs nya rutiner för hur extra pensionspremier ska rapporteras och faktureras. Syftet med förändringarna är att förenkla administrationen och skapa en mer enhetlig hantering.
Premierna för de kollektivavtalade försäkringarna och Avtalspension SAF-LO har fastställts för 2026.
Nu finns det möjlighet att få en summering för valfri period av de pensionskostnader som Fora fakturerat. Underlaget kan användas för beräkning av särskild löneskatt på pensionskostnader (SLP).
Företag utan anställda betalar en grundpremie en gång per år för försäkringsavtalet. Fakturering av grundpremien sker alltid i efterhand eftersom det är först när året är slut som vi vet vilka företag som har haft anställda och inte. Det innebär att kostnaden för 2025 faktureras i april 2026.