Under 2026, med start tidigast i april, införs nya rutiner för hur extra pensionspremier ska rapporteras och faktureras. Syftet med förändringarna är att förenkla administrationen och skapa en mer enhetlig hantering.
I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.
17 oktober 2024
Arbetsmarknadens parter har kommit överens om en ändring i försäkringsvillkoren som innebär att grundpremien (före detta minimipremien) höjs till 1 000 kronor per år från och med 2024 för företag som inte har anställda. Kostnaden för 2024 debiteras i efterhand i början av 2025.
Faktureringen av grundpremien sker från och med nu alltid i efterhand för föregående år för de företag som haft ett gällande försäkringsavtal under hela eller del av året.
Företag som inte vill ha kvar försäkringsavtalet och betala kostnaden för 2024 måste säga upp sitt försäkringsavtal senast den 30 november 2024. Observera att för företag som har kollektivavtal kan särskilda uppsägningsregler gälla.
Under 2026, med start tidigast i april, införs nya rutiner för hur extra pensionspremier ska rapporteras och faktureras. Syftet med förändringarna är att förenkla administrationen och skapa en mer enhetlig hantering.
Premierna för de kollektivavtalade försäkringarna och Avtalspension SAF-LO har fastställts för 2026.
Nu finns det möjlighet att få en summering för valfri period av de pensionskostnader som Fora fakturerat. Underlaget kan användas för beräkning av särskild löneskatt på pensionskostnader (SLP).
Företag utan anställda betalar en grundpremie en gång per år för försäkringsavtalet. Fakturering av grundpremien sker alltid i efterhand eftersom det är först när året är slut som vi vet vilka företag som har haft anställda och inte. Det innebär att kostnaden för 2025 faktureras i april 2026.