Kundservice

I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.

Stegvis höjning av ålder för trygghetsråden

14 september 2025

För 2025 har åldern för vem som omfattas av TRR Trygghetsrådet och Trygghetsrådet TRS höjts från 65 till 66 år. Från och med 2026 höjs den till 67 år.

I rapporteringen av slutliga löner för 2025 ska tjänste­män räknas med till och med månaden innan de fyller 66 år i lönesumman som ligger till grund för fakturering av trygghetsråden. Företag med tjänste­män som är 65 år kan redan nu uppdatera de preliminära lönesummorna för att få så korrekta fakturor som möjligt. Logga in på Mina sidor och gå till fliken Rapportering och välj Preliminära löneuppgifter.

Sänkt kostnad under 2026

Under 2026 sänks kostnaden för trygghetsråden och Försäkring om avgångsbidrag (AGB).

TRR Trygghetsrådet

För företag som är medlem i Svenskt Näringsliv sänks kostnaden till 0,4 procent, övriga företag betalar 0,8 procent.

Trygghetsrådet TRS

För företag som är medlem i Arbetsgivaralliansen eller Svensk Scenkonst sänks kostnaden till 0,4 procent, övriga företag betalar 0,8 procent.

Försäkring om avgångsbidrag (AGB)

För företag som omfattas av Trygghetsfonden SAF-LO (TSL) och AGB genom Huvud­avtalet eller Omställnings­avtalet sänks kostnaden för AGB till noll procent. Kostnaden för Trygghetsfonden SAF-LO (TSL) är oförändrad under 2026.

För företag som inte omfattas av Huvud­avtalet eller Omställnings­avtalet är kostnaden för AGB fortsatt 0,15 procent.

Priserna gäller mellan 1 januari och 31 december 2026.

15 januari 2026

Sänkt premie för Avtalspension SAF-LO

Precis som under föregående år får arbetsgivarna även i år rabatt på premien (priset) för arbetarnas tjänste­pension, Avtals­pension SAF-LO.

18 december 2025

Dags för årsrapportering av tjänstemännens löner

I januari 2026 är det dags att rapportera slutliga löner för tjänstemän för år 2025.
E-tjänsten för rapportering av slutliga löneuppgifter öppnar klockan 07.00 den 2 januari 2026. Senast den 31 januari ska rapporteringen vara gjord.

11 december 2025

Förändringar i rutinerna för extra pensionspremier 2026

Under 2026, med start tidigast i april, införs nya rutiner för hur extra pensionspremier ska rapporteras och faktureras. Syftet med förändringarna är att förenkla administrationen och skapa en mer enhetlig hantering.

8 december 2025

Premier och avgifter för 2026

Premierna för de kollektivavtalade försäkringarna och Avtalspension SAF-LO har fastställts för 2026.

4 december 2025

Ny tjänst – underlag för särskild löneskatt

Nu finns det möjlighet att få en summering för valfri period av de pensionskostnader som Fora fakturerat. Underlaget kan användas för beräkning av särskild löneskatt på pensionskostnader (SLP).

av 46
>