Precis som under föregående år får arbetsgivarna även i år rabatt på premien (priset) för arbetarnas tjänstepension, Avtalspension SAF-LO.
I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.
9 januari 2025
Från och med årsskiftet är det möjligt att pausa en påbörjad utbetalning av tjänstepensionen. Det blir också möjligt att förlänga tiden för utbetalning.
För den som en gång har påbörjat utbetalningar av sin tjänstepension har det tidigare funnits begränsade möjligheter till att pausa utbetalningen, och att ändra uttagstiden. I och med ett riksdagsbeslut har nu möjligheten öppnats.
Det kan få skattemässiga konsekvenser för den som vill jobba sedan utbetalningarna från tjänstepensionen påbörjats – konsekvenser som nu kan undvikas genom att pausa utbetalningarna. Likaså kan den som bestämt att ta ut all sin tjänstepension under en begränsad tid, förlänga den tiden (exempelvis från fem till femton år).
Foras ägare Svenskt Näringsliv och LO har kommit överens om att det ska vara möjligt att pausa och förlänga utbetalningen för Avtalspension SAF-LO senast 1 januari 2026. Men det finns inget som hindrar att pensionsbolagen inför möjligheterna tidigare. De preliminära startdatumen för varje pensionsbolag finns nedan.
Så här fungerar det:
Alecta 1 januari 2025*
AMF 1 juli 2025
Folksam 1 juli 2025
Futur 1 oktober 2025
Handelsbanken 1 januari 2026
Länsförsäkringar 1 juli 2025
Movestic 1 januari 2025
Nordea 1 oktober 2025
SEB Fondförsäkring 1 januari 2025
SEB Traditionell försäkring 1 april 2025
SPP 1 januari 2026
Swedbank 1 juli 2025
* 1 januari 2025 för att pausa utbetalningarna, möjligt att förlänga utbetalningstiden från 1 maj 2025.
Precis som under föregående år får arbetsgivarna även i år rabatt på premien (priset) för arbetarnas tjänstepension, Avtalspension SAF-LO.
I januari 2026 är det dags att rapportera slutliga löner för tjänstemän för år 2025.
E-tjänsten för rapportering av slutliga löneuppgifter öppnar klockan 07.00 den 2 januari 2026. Senast den 31 januari ska rapporteringen vara gjord.
Under 2026, med start tidigast i april, införs nya rutiner för hur extra pensionspremier ska rapporteras och faktureras. Syftet med förändringarna är att förenkla administrationen och skapa en mer enhetlig hantering.
Premierna för de kollektivavtalade försäkringarna och Avtalspension SAF-LO har fastställts för 2026.
Nu finns det möjlighet att få en summering för valfri period av de pensionskostnader som Fora fakturerat. Underlaget kan användas för beräkning av särskild löneskatt på pensionskostnader (SLP).