Premierna för de kollektivavtalade försäkringarna och Avtalspension SAF-LO har fastställts för 2026.
I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.
9 januari 2025
Från och med årsskiftet är det möjligt att pausa en påbörjad utbetalning av tjänstepensionen. Det blir också möjligt att förlänga tiden för utbetalning.
För den som en gång har påbörjat utbetalningar av sin tjänstepension har det tidigare funnits begränsade möjligheter till att pausa utbetalningen, och att ändra uttagstiden. I och med ett riksdagsbeslut har nu möjligheten öppnats.
Det kan få skattemässiga konsekvenser för den som vill jobba sedan utbetalningarna från tjänstepensionen påbörjats – konsekvenser som nu kan undvikas genom att pausa utbetalningarna. Likaså kan den som bestämt att ta ut all sin tjänstepension under en begränsad tid, förlänga den tiden (exempelvis från fem till femton år).
Foras ägare Svenskt Näringsliv och LO har kommit överens om att det ska vara möjligt att pausa och förlänga utbetalningen för Avtalspension SAF-LO senast 1 januari 2026. Men det finns inget som hindrar att pensionsbolagen inför möjligheterna tidigare. De preliminära startdatumen för varje pensionsbolag finns nedan.
Så här fungerar det:
Alecta 1 januari 2025*
AMF 1 juli 2025
Folksam 1 juli 2025
Futur 1 oktober 2025
Handelsbanken 1 januari 2026
Länsförsäkringar 1 juli 2025
Movestic 1 januari 2025
Nordea 1 oktober 2025
SEB Fondförsäkring 1 januari 2025
SEB Traditionell försäkring 1 april 2025
SPP 1 januari 2026
Swedbank 1 juli 2025
* 1 januari 2025 för att pausa utbetalningarna, möjligt att förlänga utbetalningstiden från 1 maj 2025.
Premierna för de kollektivavtalade försäkringarna och Avtalspension SAF-LO har fastställts för 2026.
Nu finns det möjlighet att få en summering för valfri period av de pensionskostnader som Fora fakturerat. Underlaget kan användas för beräkning av särskild löneskatt på pensionskostnader (SLP).
Företag utan anställda betalar en grundpremie en gång per år för försäkringsavtalet. Fakturering av grundpremien sker alltid i efterhand eftersom det är först när året är slut som vi vet vilka företag som har haft anställda och inte. Det innebär att kostnaden för 2025 faktureras i april 2026.
Allhelgonahelgen är en tid för att minnas dem vi har förlorat. Men det kan också vara ett tillfälle att fundera över vad som händer den dag vi själva inte längre finns. Vet du till exempel vad som händer med din tjänstepension om du skulle gå bort?
Den 27 september är det Tjänstepensionens dag. Det vill vi fira! Vi vill också påminna om hur viktig tjänstepensionen är för din framtida pension.