Nu är sommaren här och vi på Fora tackar alla er som varit i kontakt med oss under våren i olika sammanhang.
Vi finns på plats hela sommaren, följande tider:
Vardagar i juli klockan 8-16
Vardagar i augusti klockan 8-17
Välkommen att höra av dig!
I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.
11 januari 2022
Den 3 januari klockan sju öppnade Fora sin rapporteringstjänst på Mina sidor. Tre minuter senare hade Segerlöfs Entreprenader AB som första företag lämnat in sin lönerapportering för år 2021.
Alla arbetsgivare som har avtal med Fora behöver lämna in uppgifter om slutliga löner för föregående år. Foras e-tjänst för rapportering finns på Mina sidor och den öppnar första vardagen i januari och stänger den 31 januari.
I år var byggbolaget Segerlöfs Entreprenader AB först av alla med att lämna in sina löneuppgifter, och det tack vare sin externa redovisningskonsult Carina Svan.
- Det var inga som helst svårigheter. Genom löneprogrammet har jag full koll, så när sista lönen är betald är det bara att skicka in rapporten till Fora. Direkt när e-tjänsten öppnade på Mina sidor loggade jag in och gjorde rapporten, det tog bara tre minuter. Otroligt lätt, säger Carina Svan och tillägger:
- Mitt tips till alla som ska rapportera är att inte vänta in i det sista med att lönerapportera. Lönerapporteringen ska ju in, så varför inte göra den direkt. Då kan du bocka av den och jobba vidare.
Segerlöfs Entreprenader AB är ett av de cirka 150 000 företag med anställda som varje år rapporterar slutliga löner till Fora. Genom rapporteringen får Fora uppgifter om företagets faktiskt utbetalda löner för föregående år och vilka anställda arbetare företaget har haft. De slutliga lönerna används till att räkna ut företagets slutliga kostnad för försäkringar och tjänstepension för föregående år. Den slutliga kostnaden jämförs med hur mycket pengar företaget redan har betalat. Har företaget betalat för lite eller för mycket justeras detta på februarifakturan.
Genom lönerapporteringen får Fora också veta vilka arbetare företaget har haft under året och hur mycket de har tjänat. Uppgifterna används till att beräkna och föra över pensionspremier till deras pensionsförvaltare. Den som räknas som företagare ska inte tas med i lönerapporteringen.
Nu är sommaren här och vi på Fora tackar alla er som varit i kontakt med oss under våren i olika sammanhang.
Vi finns på plats hela sommaren, följande tider:
Vardagar i juli klockan 8-16
Vardagar i augusti klockan 8-17
Välkommen att höra av dig!
Nu är sommaren här och för många företag innebär det en period med tillfälligt anställda. Säsongsanställd personal omfattas automatiskt av försäkringarna som ingår i försäkringsavtalet. Vilka försäkringar som säsongsanställda kan få ersättning från beror på anställningens längd och omfattning.
Om du inte redan har gjort det är det nu dags för dig som tecknat Avtalspension SAF-LO och/eller Avtalsgruppsjukförsäkring (AGS) genom Företagares egen försäkring att rapportera slutlig inkomst för 2025.
Nu tas nästa steg i övergången till månatlig hantering av de kollektivavtalade försäkringar som Fora administrerar. Det är extra pensionspremier och Företagarens egen försäkring som får nya rutiner för rapportering och fakturering.
Det här innebär förändringarna, med start 7 april:
Den 23 mars tillträdde Avtalats nya företagsledning och operativa organisation med medarbetare från Avtalat, Collectum och Fora. Samma dag flyttade verksamheten in i gemensamma lokaler vid Norra Bantorget i Stockholm.