Kundservice

I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.

Du är försäkrad genom jobbet

19 mars 2025

Är du yngre än 22 år och har under det senaste året jobbat hos en arbetsgivare som tecknat försäkringar för sina anställda? Då får du inom de närmaste dagarna ett brev från Fora som visar vilka försäkringar du har genom jobbet! Ta en titt på innehållet så du får koll på när försäkringarna gäller. Bra att veta hur du ska göra om något händer.

Försäkringarna som du har genom jobbet gäller bland annat om du blir skadad på väg till eller från jobbet, eller under själva arbetet. Du kan även få ersättning om du blir sjukskriven och får sjukpenning från Försäkringskassan.

Unga individer_750.png

– Tyvärr känner många inte till att de har försäkringar genom jobbet och missar därför den ersättning de kan ha rätt till när något händer. Har du koll på dina försäkringar och när de gäller så är chanserna mycket större att du vet hur du ska agera om något händer, säger Marie-Louise Forslund, Kommunikations­partner på Fora.

Vilka försäkringar du kan få ersättning från beror på hur lång din anställning är eller har varit och hur många timmar i veckan du arbetar. Från vissa försäkringar kan du få ersättning från första anställnings­dagen, medan andra ger ersättning först när du varit anställd en viss tid.

Om du inte längre jobbar kvar kan du ändå få ersättning från vissa av försäkringarna i efterhand.

11 december 2025

Förändringar i rutinerna för extra pensionspremier 2026

Under 2026, med start tidigast i april, införs nya rutiner för hur extra pensionspremier ska rapporteras och faktureras. Syftet med förändringarna är att förenkla administrationen och skapa en mer enhetlig hantering.

8 december 2025

Premier och avgifter för 2026

Premierna för de kollektivavtalade försäkringarna och Avtalspension SAF-LO har fastställts för 2026.

4 december 2025

Ny tjänst – underlag för särskild löneskatt

Nu finns det möjlighet att få en summering för valfri period av de pensionskostnader som Fora fakturerat. Underlaget kan användas för beräkning av särskild löneskatt på pensionskostnader (SLP).

12 november 2025

Fakturan för grundpremien kommer i april

Företag utan anställda betalar en grundpremie en gång per år för försäkringsavtalet. Fakturering av grundpremien sker alltid i efterhand eftersom det är först när året är slut som vi vet vilka företag som har haft anställda och inte. Det innebär att kostnaden för 2025 faktureras i april 2026.

av 42
>