Här finns aktuell information.
I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.
16 juni 2021
Tjänstepension är en betydelsefull förmån som betalas av arbetsgivaren. Ändå är det drygt sex av tio som aldrig har samtal med sin arbetsgivare om sin tjänstepension. Det visar en undersökning som Novus genomfört på uppdrag av Fora.
I undersökningen uppgav de flesta, 70 procent, att de har tjänstepension via sin anställning. Drygt sex av tio (63 procent) pratar dock aldrig med sin arbetsgivare om tjänstepensionen. Kvinnor, arbetare och anställda i offentlig sektor svarar i högre grad att de aldrig har pratat om sin tjänstepension. Även de som bor i mindre städer och landsbygdskommuner uppger det.
Bland dem som har pratat med arbetsgivaren anger två av tio att det skedde vid anställningen och en av tio att det bara har hänt en gång.
- Den här frågan har ställts under flera år av olika aktörer, men resultatet har inte förändrats – tjänstepension tycks vara en förmån som arbetsgivaren inte alltid tar upp med sina medarbetare. Det är väldigt synd eftersom det är en värdefull förmån som arbetsgivaren betalar in år efter år, säger Emelie Gustafsson, pressansvarig på Fora.
Fora genomför årliga NKI-undersökningar bland privatanställda arbetare som har tjänstepensionen Avtalspension SAF-LO. Resultatet från år 2020 visar en ökning av antalet medarbetare som helst vill få information av sin arbetsgivare när det gäller Avtalspension SAF-LO.
- Vi ser även att flera anställda svarar att de har fått information av sin arbetsgivare om Avtalspension SAF-LO vilket är glädjande. Arbetsgivaren behöver inte ha detaljkunskap om tjänstepension. Men att berätta att tjänstepension ingår som förmån, hur mycket pengar det rör sig om och uppmuntra anställda att gå in på minpension.se till exempel, bidrar till ökad kännedomen om tjänstepension som kan leda till ökad trygghet hos medarbetarna, säger Thomas Billberger, pensionsexpert på Fora.
Omfattas medarbetarna av Avtalspension SAF-LO finns det bra information på fora.se att hänvisa till annars kan arbetsgivaren hänvisa sina medarbetare till minpension.se, som är en tjänst som ger en samlad bild av alla pensioner.
Novusundersökningen genomfördes 5-11 maj 2021. Undersökningen är genomförd via webb-intervjuer i Novus slumpmässigt rekryterade Sverigepanel som ger representativa resultat. 1000 svenskar i åldern 18-79 år fick frågorna: 1) Har du tjänstepension via din anställning? 70 procent svarade ja, 8 procent svarade nej, 18 procent svarade Jag har ingen anställning, 4 procent svarade Vet ej.
2) När pratade/pratar du och din arbetsgivare om tjänstepension? • Under introduktionen jag fick när jag anställdes, 20 procent. • Varje år när min arbetsgivare har lönesamtal med mig, 5 procent. • På våren när jag får mitt pensionsbesked, 3 procent. • Vid årets slut när min arbetsgivare summerar åretsresultat, 1 procent, • Har bara hänt spontant 1 gång, 10 procent. • Aldrig, 63 procent.
Nu efter sommaren kan det vara ett bra tillfälle för dig som är huvudadministratör för ett eller flera företag hos Fora att se över vilka personer som är registrerade som administratör och därmed har tillgång till Mina sidor. Kanske har någon slutat eller bytt roll under sommaren och inte ska vara administratör längre.
När Fora nu tar steget in i en ny fas, där Fora tillsammans med Collectum och Avtalat ska omformas till en ny bolagsstruktur, spelar dataplattformen en avgörande roll. I hjärtat av den här transformationen finns dataplattformen, en molnbaserad lösning som hanterar såväl affärskritisk som samhällsviktig information.
Nu är sommaren här och under juli har vi justerade öppettider: 8.00–16.00. Dessa tider gäller från den 1 juli till och med den 31 juli.
Den här informationen är till arbetsgivare som har betalat avgift till TRR, TRS eller TSL under perioden 1 januari - 31december 2024 och som ännu inte har registrerat något bankkonto eller bankgiro hos Fora för utbetalning.