Kundservice

I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.

Hur stor blir min pension?

20 maj 2021

Moa Isaksson på Foras kundservice svarar på frågor om tjänste­pension och kollektiv­avtalade försäkringar.

mån-kc-fråga-maj_linkedin.png

Det är många olika saker som påverkar hur stora utbetalningar du så småningom får från Avtals­pension SAF-LO. Hur mycket som betalas in till din tjänste­pension beror på din lön. Ju högre lön, desto större inbetalningar.

Men det är inte bara lönen som påverkar storleken på din slutliga pension. Det är många andra faktorer som spelar in till exempel:

  • Vid vilken ålder du börjar att jobba.
  • Hur hög lön du har haft.
  • Om du har återbetalnings­skydd eller familje­skydd.
  • Hur pengarna har varit placerade.
  • Vid vilken ålder du väljer att ta ut pensionen.

Se hela din pension

För att få en samlad bild av storleken på din framtida pension - den allmänna pensionen, tjänste­­pensionen och eventuellt eget sparande - loggar du in på min­Pension. Där kan du göra prognoser och bland annat se hur utbetalningstid och pensions­ålder påverkar pensionens storlek.

11 februari 2026

Webbinarier om pension och försäkring

Vill du lära dig mer om kollektivavtalad tjänstepension och försäkringar via jobbet? Då vill vi tipsa om vårens webbinarier hos Avtalat.

15 januari 2026

Sänkt premie för Avtalspension SAF-LO

Precis som under föregående år får arbetsgivarna även i år rabatt på premien (priset) för arbetarnas tjänste­pension, Avtals­pension SAF-LO.

18 december 2025

Dags för årsrapportering av tjänstemännens löner

I januari 2026 är det dags att rapportera slutliga löner för tjänstemän för år 2025.
E-tjänsten för rapportering av slutliga löneuppgifter öppnar klockan 07.00 den 2 januari 2026. Senast den 31 januari ska rapporteringen vara gjord.

11 december 2025

Förändringar i rutinerna för extra pensionspremier 2026

Under 2026, med start tidigast i april, införs nya rutiner för hur extra pensionspremier ska rapporteras och faktureras. Syftet med förändringarna är att förenkla administrationen och skapa en mer enhetlig hantering.

8 december 2025

Premier och avgifter för 2026

Premierna för de kollektivavtalade försäkringarna och Avtalspension SAF-LO har fastställts för 2026.

av 46
>