Nu är sommaren här och under juli har vi justerade öppettider: 8.00–16.00. Dessa tider gäller från den 1 juli till och med den 31 juli.
I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.
25 januari 2023
Vad händer under 2023 – nytt jobb, giftermål, deltidsarbete eller tillökning i familjen? Ett bra tillfälle att se över sitt försäkringsskydd är när jobb- eller familjesituationen ändras. Här på fora.se finns flera checklistor till hjälp för den som vill kolla sina försäkringar.
När din jobbsituation förändras behöver du veta hur ditt försäkringsskydd och din tjänstepension Avtalspension SAF-LO påverkas. Genom din anställning har du olika kollektivavtalade försäkringar som kan ge dig ersättning vid bland annat arbetslöshet och föräldraledighet.
Även du som jobbar på ett företag som saknar kollektivavtal kan ha försäkringarna. Hör med din arbetsgivare vad som gäller för dig.
Även när din familjesituation ändras, till exempel genom att du blir sambo, får barn eller separerar är det viktigt att du ser över ditt försäkringsskydd. Att flytta ihop eller gifta sig innebär stora förändringar i livet, även ekonomiskt. Därför är det också läge att fundera på hur den ekonomiska situationen blir för din partner om du dör. Genom din anställning har du möjlighet att välja olika efterlevandeskydd. Vilket eller vilka efterlevandeskydd som behövs är individuellt, så läs på om dem innan du tecknar något skydd.
Här finns checklistor för de vanligaste familjesituationerna som kan uppkomma.
Här finns checklistor för de vanligaste jobbsituationerna som kan uppkomma.
Nu är sommaren här och under juli har vi justerade öppettider: 8.00–16.00. Dessa tider gäller från den 1 juli till och med den 31 juli.
Den här informationen är till arbetsgivare som har betalat avgift till TRR, TRS eller TSL under perioden 1 januari - 31december 2024 och som ännu inte har registrerat något bankkonto eller bankgiro hos Fora för utbetalning.
För första gången redovisas avkastningen från den nya månadsvisa premieöverföringen till Avtalspension SAF-LO i de 3,6 miljoner pensionsbesked som skickas ut av Fora i år. Här belyser vi fördelarna för den anställde.
Nu pågår Foras årliga utskick av pensionsbesked för tjänstepension Avtalspension SAF-LO. Uppgifterna i beskedet kommer från den information som arbetsgivare och pensionsbolag har rapporterat in till Fora under 2024. När pensionsbeskedet landar i Kivra eller brevlådan kan det vara ett bra tillfälle att se över sin tjänstepension.
Den 17 mars är Kollektivavtalets dag – en dag värd att lyfta den extra trygghet som kollektivavtalen ger miljontals anställda i Sverige.