Under 2026, med start tidigast i april, införs nya rutiner för hur extra pensionspremier ska rapporteras och faktureras. Syftet med förändringarna är att förenkla administrationen och skapa en mer enhetlig hantering.
I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.
23 maj 2025
För första gången redovisas avkastningen från den nya månadsvisa premieöverföringen till Avtalspension SAF-LO i de 3,6 miljoner pensionsbesked som skickas ut av Fora i år. Här belyser vi fördelarna för den anställde.
Månadsrapportering innebär mer administration för arbetsgivare – men det finns två viktiga fördelar för den anställde:
1) Möjlighet till högre avkastning
När premier förs över varje månad ökar möjligheten att få högre avkastning. Det kan innebära många tusenlappar mer i pensionskapital tack vare ränta på ränta.
2) Bättre koll och engagemang
När löner rapporteras varje månad kan den anställde lättare följa både vilken lön som rapporteras och vilken premie som betalas. Det gör att fler loggar in på Mina sidor och håller koll på både rapporterad lön och inbetalda premier.
Ett räkneexempel visar skillnaden:
Det tar upp till tre månader från att lönen rapporteras in till att premien syns hos pensionsbolaget och på Mina sidor.
Scenario A: Lönen rapporteras månaden efter utbetalningsmånaden
Scenario B: Lönen rapporteras samma månad som lönen betalas ut
Arbetsgivaren väljer själv vilken rapporteringsrutin som passar verksamheten bäst. Viktigt är att lönen rapporteras senast sista datum – så att premierna förs över senast tre månader från löneutbetalning.
Under 2026, med start tidigast i april, införs nya rutiner för hur extra pensionspremier ska rapporteras och faktureras. Syftet med förändringarna är att förenkla administrationen och skapa en mer enhetlig hantering.
Premierna för de kollektivavtalade försäkringarna och Avtalspension SAF-LO har fastställts för 2026.
Nu finns det möjlighet att få en summering för valfri period av de pensionskostnader som Fora fakturerat. Underlaget kan användas för beräkning av särskild löneskatt på pensionskostnader (SLP).
Företag utan anställda betalar en grundpremie en gång per år för försäkringsavtalet. Fakturering av grundpremien sker alltid i efterhand eftersom det är först när året är slut som vi vet vilka företag som har haft anställda och inte. Det innebär att kostnaden för 2025 faktureras i april 2026.