För första gången redovisas avkastningen från den nya månadsvisa premieöverföringen till Avtalspension SAF-LO i de 3,6 miljoner pensionsbesked som skickas ut av Fora i år. Här belyser vi fördelarna för den anställde.
I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.
15 december 2023
I januari är det dags att rapportera slutliga löner för 2023. Det är sista gången rapportering görs årsvis för arbetarna. Från och med 2024 ska deras löner rapporteras varje månad.
Genom lönerapporteringen får Fora veta vilka arbetare som varit anställda hos företaget under året och hur mycket de har tjänat.
De slutliga (faktiskt utbetalade) lönerna används till att räkna ut företagets slutliga kostnad för försäkringar och tjänstepension för föregående år. Uppgifterna används till att beräkna och föra över pensionspremier till de pensionsbolag som förvaltar de anställdas pensionspengar.
E-tjänsten för rapportering av slutliga löneuppgifter öppnar klockan 07.00 den 2 januari. Senast den 31 januari behöver Fora ha uppgifterna.
Rapporteringen i januari är det enda sättet som Fora kan få uppgifter om slutliga löner och vilka arbetare som varit anställda under året. Det är inte samma uppgifter som lämnas där, som rapporteras till exempelvis Skatteverket.
Från och med februari 2024 ska lönerna för de anställda som räknas som arbetare rapporteras varje månad. Samtidigt införs en ny uppmärkning av arbetarna och en faktura på den verkliga kostnaden varje månad.
För första gången redovisas avkastningen från den nya månadsvisa premieöverföringen till Avtalspension SAF-LO i de 3,6 miljoner pensionsbesked som skickas ut av Fora i år. Här belyser vi fördelarna för den anställde.
Maj är här och för många är säsongsjobbet under sommaren redan säkrat. Men det finns fortfarande lediga tjänster att söka. Oavsett om du redan har ett jobb eller fortfarande letar, är det viktigt att se över ditt försäkringsskydd.
Agnes Mårdbrant, verksamhetsspecialist inom kundservice, är en av de drivande krafterna bakom aktiviteter som förstärker arbetsplatsens gemenskap och stärker banden mellan medarbetarna. Här berättar hon om Foras fritidsförening Fritte, den varma kulturen på Fora och företagets viktiga samhällsfunktion.
Om du inte redan har gjort det är det nu dags för dig som tecknat Avtalspension SAF-LO genom Företagares egen försäkring att rapportera slutlig inkomst för 2024.
På Fora kombineras innovation, engagemang och inkludering i en miljö där både personlig och professionell utveckling står i centrum. Darwn Jamal, UAT-testkoordinator och testare, delar med sig av sin resa – en vardag fylld av meningsfulla projekt och nya möjligheter.