Byt sektion
Kundservice

I den här sektionen hittar du e-tjänster, blanketter, villkor, broschyrer och instruktioner på ett samlat ställe.

Logga in på Mina sidor för att:

  • Välja pensionsförvaltare
  • Se vilken pensionsförvaltare du har
  • Lägga till eller ta bort efterlevandeskydd
  • Flytta ditt pensionskapital
  • Se vilken arbetsgivare som betalat in pengar till din Avtalspension SAF-LO
Du är på Privat
Nedan kan du välja att gå till en annan del av fora.se
Close

Trygghet genom jobbet

Kollektivavtalad tjänstepension och försäkringar

Företag

Information, blanketter och tjänster skiljer sig åt för olika typer av företag.
Välj vilken typ av företag du företräder

Aktuellt på Fora

Aktuellt

Dags att göra ditt pensionsval

10 februari 2023

Just nu gör Fora ett stort brevutskick till alla nyanställda arbetare och till dig som fyllt 22 år. I brevet informerar vi om att du nu börjar tjäna in pengar till din tjänstepension Avtalspension SAF-LO.

Lediga jobb

Lediga jobb

Vi befinner oss på en spännande förändringsresa. Målet är ett modernare Fora som alltid utgår från kundernas behov. Följ med oss på resan! Vi söker just nu...

Kundservice

I Foras kundservicesektioner hittar du bland annat:

  • Blanketter och instruktioner
  • Situationsguider och frågor & svar
  • Kontaktvägar till Fora

Om Fora

Fora är ett servicebolag som erbjuder administrativa lösningar för kollektivavtalade försäkringar och avgifter för parter på arbetsmarknaden. Vi finns för att erbjuda enkla och kostnadseffektiva lösningar som förenklar vardagen för uppdragsgivare, företag och anställda.

Förstå din tjänstepension

Tjänstepension och försäkringar är en av de vanligaste och viktigaste anställningsförmånerna du som anställd kan ha. Har din arbetsgivare kollektivavtal, kan du vara säker på att du har tjänstepension. Din arbetsgivare kan också ha tecknat avtal om tjänstepension utan att ha kollektivavtal.

Det finns flera olika kollektivavtal om tjänstepension. Vilket du tillhör beror på vilket område du jobbar inom och vilken arbetsgivare du har. Det finns till exempel ett avtal för statligt anställda, ett annat avtal för privatanställda tjänstemän och ytterligare ett avtal för anställda inom kommuner och regioner.

Du som är arbetare och anställd i ett privatägt företag har en tjänstepension som heter Avtalspension SAF-LO.

Byter du arbetsgivare kan det innebära att du får en annan tjänstepension än Avtalspension SAF-LO.

Fora är valcentral för Avtalspension SAF-LO. Det betyder att du gör valen kring din tjänstepension hos oss.

Förstå din tjänstepension
Languages

Du får pension från flera håll

När du slutar att jobba får du pension från flera håll. Pensionspyramiden används ofta för att visa hur pensionssystemet fungerar.

Lär dig mer!

Du vet väl att du kan lära dig mer om kollektivavtalad tjänstepension och försäkringar via kostnadsfria webbinarier på avtalat.se

Webbinarier